Sheriff Divisions

Administrative Staff:

Sheriff George W. Lavender Jr.
       Chief Deputy T.J. Hollis Chief of Staff

Major Michael E. Preston Law Division
Major Paul Arledge Jail Administrator
 Jason Gannon  23 Major Crimes Taskforce

Administration Special Services
Captain Glenn Detty; Offender Registration
Deputy Dave Weber; Community Services/Seniors/S.A.L.T
Deputy Tracy Pinkerton; D.A.R.E.
Deputy Larry Throckmorton; Junior Deputies Program


Information Technology Support Services:
Lieutenant Matthew Large
Lieutenant Larry Bamfield
Deputy James R. Brooks




Law Division Corrections Division Civil Division

Division Head:

Major Michael Preston


Road Patrol Commander:

Captain Max Adair

Road Patrol Lieutenant:
Lieutenant Angie Hollis


Dispatch Commander:
Lieutenant Angie Stewart

 Dispatch Deputies
Deputy Alycia Brown
Deputy Amanda Gibson
Deputy Clarissa Lee
Deputy Mariah Ritchhart
Deputy Brandy Fry
Deputy Ariana Williamson
Deputy Madison Pederson
Deputy Chloe Howard
Deputy Johnna Remy


Road Patrol Sergeants:
Sergeant Eric Kocheran
Sergeant Zach McGoye
Sergeant Jake Champion
Sergeant Carl Lawhorn
Sergeant Jacob Riege
Sergeant Benjamin Roderick


Road Patrol Deputies:
Deputy Rebecca Hall
 Deputy Dylan Speakman
Deputy Joshua O'Bomsawin

Deputy Angel Bowens
Deputy Colt Mitchell
Deputy Joshua Shears
Deputy Rease Tatman
Deputy Blake Weaver
Deputy Roderick Dutcher
Deputy Sara Hempstead
Deputy Tim Sams



Detective Commander:

Captain Joey Addy


Detectives:
Detective Sergeant Tony Wheaton
Detective Sergeant Martin Brooks
Detective Sergeant Kevin Pierce
Detective Sergeant Brenton Davidson
Detective Sergeant Heather Crosier 

23 Major Crimes Taskforce Commander:
 Jason Gannon























 
Jail Administrator:
Major Paul Arledge


Assistant Jail Administrator:
Captain Glenn Detty
Offender Registration

Operations:
Lieutenant  Dustin Hayburn
Lieutenaunt
Kristen Adair

Jail  Support Services:
Sergeant William Cox
Inmate Programming/Case Manager
Deputy Jon Dick
Inmate Programming/Case Manager

Jail Sergeants:
Sergeant Tracy Harewood
Sergeant Austin Lawhorn
Sergeant Timothy Claytor
Sergeant Drew Rittenhouse
Sergeant Chase Thatcher
Sergeant Brandon Sublet


Court Services/Security:
Deputy Ron Nichols
Deputy Keith Knox
Deputy Greg Eliason
Deputy Danny Cook
Deputy Heidi Bray

Inmate Transport Deputies:
Sergeant Shane Cox
Deputy Donald Malone
Deputy David Hall

Jail Deputies:

Deputy Anthony Creed
Deputy Alisa Gillman
Deputy Catherine Brown
Deputy Tyler Funk
Deputy Abbigail Barnhart
Deputy Kerry Mickle
Deputy Walter Miller
Deputy Brenda Lowe
Deputy Teresa Holman
Deputy Barbara Netter
Deputy Nickolas McKeever
Deputy Colt Lytle
Deputy Dylan Gangewere
Deputy Kevin Kuhn
Deputy James R Brooks 
Deputy Jacob Stanley
Deputy Caleb Reed
Deputy Luke Ramsey
Deputy Robert Gullion
Deputy Cheyenne Lawson
Deputy Brian Beaty
Deputy Bryan Vangundy
Deputy Riley Underwood
Deputy Nathan Adams
Deputy Brent Jarvis
Deputy Joshua Beverly
Deputy Alan Reed
Deputy Mason Doughty
Deputy Alicia Bragdon
Deputy Alexis Altorre-Aviles
Deputy Lauren Miller
Deputy Elizabeth Swords
Deputy MaKenzie Tackett
Deputy Sabastien Moore
Deputy Derek Sutton

















 




 

Civil Commander:
Lieutenant Emily Schmidt

Civil Deputies:
Deputy Jennifer Layne
Deputy Andrea Mougey
Deputy Vicki Hall
Deputy Kristen Hough
Deputy Kylie Wampler
Deputy Heidi Rolfe